MUĞLA YEŞİLAY DANIŞMANLIK MERKEZİNDEN DUYURULUR

04.05.2023


Yeşilay, 1920 yılından itibaren insan onurunu ve saygınlığını temel alan, bilimsel metotlar kullanarak toplumu ve gençliği ayırım gözetmeden alkol, tütün, internet, kumar ve uyuşturucu madde bağımlılıklarıyla mücadele eden; önleyici ve rehabilite edici halk sağlığı ve savunuculuk çalışmaları yürüten bir sivil toplum kuruluşudur. 

2014 yılından itibaren Yeşilay Danışmanlık Merkezleri’nde (YEDAM) bağımlılık alanında uzman kadrosu ile bağımlı bireylere ve ailelerine psikolojik destek ve sosyal hizmet desteği vererek, bağımlılık danışmanlığı süreçlerini yürütmektedir. Bağımlı birey ve aileleri 444 79 75 veya 115 numaralı danışma hattı ile uzaktan destek alabilir, 81 ilde aktif olarak hizmet veren merkezlerimizden yüz yüze görüşmeler için randevu oluşturabilir. 

Merkezlerimizde uzman psikologlar tarafından psikolojik destek verilmekte, aile, yetişkin, grup terapileri gerçekleştirilmektedir. Sosyal hizmet uzmanları; danışanların sosyal uyumunun sağlanması ve topluma yeniden kazandırılması amacıyla, atölye, meslek ve iş edindirme, eğitime yeniden başlama, yasal danışmanlık, boş zaman değerlendirme için kurs ve aktiviteler gerçekleştirme gibi kişinin ihtiyacı ve ilgisi doğrultusunda çalışmalar yapmaktadır.

 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nda yer alan bağımlılık ile mücadelede yürütülen faaliyetlerin tanıtımının yapılması, koordineli çalışmanın sağlanması kapsamında Türkiye Yeşilay Cemiyeti ilgili belediyeler sorumlu kuruluşlar arasında yer almaktadır. Bu bağlamda Muğla Yeşilay Danışmanlık Merkezi´ nin (YEDAM) bilinirliğinin arttırılmasına yönelik bağımlı birey ve ailelerinin bilgi sahibi olması ve psikososyal destek alması konusunda Yatağan Belediyesi aracılığıyla ilçe genelinde belediyenin iletişim ağında bulunan vatandaşlara bilgilendirme mesajı atılmasını talep ediyoruz. Söz konusu mesaj şu şekildedir; ""Muğla Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM)  alkol, madde, tütün, internet, kumar bağımlılığı olan kişilere ve yakınlarına ücretsiz, gizlilik esaslı psikojik ve sosyal destek hizmeti vermektedir. Bağımlılıkları Hayatınızdan Çıkarmak için Yeşilay Danışmanlık Merkezini Arayın! İletişim 115 veya 444 79 75 - http://www.yedam.org.tr  " Önemle ilan olunur.